Skip to content

FitCamps World 33 Timetable

Friday 3rd Nov

Pool

14:00–14:45

Hydropole® – Aquatic Pole

workout with Nataliya Graham

15:00–15:45

Hydrorider® Aqua Cycling

workout with Ryan Graham

16:00–16:45

Bollywood Aqua®

with Shakeel Hussain

17:00–17:45

AquaFloat®

with Sunny Singh

18:00–18:45

AquaFloat®

with Sunny Singh

Friday 3rd Nov

Sports Hall

10:00–10:45

RockBox Fitness®

with Jade Hendon and Sharon Clifton

11:00–11:45

MK Pilates®

with Michael King

12:00–12:45

Trigger Point Pilates®

with Lydia Campbell

13:00–13:45

Kinky Boots®

Strut and Condition with Glyn Page

14:00–14:45

BLT#GluteForce

Legs, bums and tums session with Anoushka Moore

15:00–15:45

POP

with Dominique Parlett of Warriors®

16:00–16:45

Panache® Dance Fitness

with Barry Kinder

17:00–17:45

Let’s Get High!

with Steve Watson

18:00–18:45

Lyrical Jam

with Jo Ali

Friday 3rd Nov

Studio 1

10:00–10:45

Funky Step

with Dominique Parlett of Warriors®

11:00–11:45

Step Party

with Jo Ali

12:00–12:45

Aerolatino®

Step with Jeff Davila

13:00–13:45

Step To The Rhythm

with David Muir

14:00–14:45

Broadway Boogie

with Steph Smith

15:00–15:45

Legs Bums and Tums

with Vikki Gamblen

16:00–16:45

Jungle Body Mash Up

with JAGUA® and Amy Bobbins

17:00–17:45

Double Step

with David Muir

18:00–18:45

Yoga By Candlelight

with Stuart Pilkington of YOGALIFE®

Friday 3rd Nov

Studio 2

 

13:00–13:45

RockBox® Spin Fitness

with Jade Hendon and Sharon Clifton

14:00–14:45

Dune the Sands of Time

with Ross Philipson

15:00–15:45

CYCLE – 80’s Rewind

with Anoushka Moore

16:00–16:45

Vibe® Cycle Welcome

meet the Vibe Team

17:00–17:45

Vibe® Cycle – Let’s Party

meet the Vibe Team

Friday 3rd Nov

Studio 3

10:00–10:45

Silent Energy Flow® Immersion

with Vanessa Robbins-Tyers

11:00–11:45

Contemporary Barre

with Ellen Saunders

12:00–12:45

Konfidance®

with Kat Smith

13:00–13:45

Burning Booty Band®

with Helen Hawkins

14:00–14:45

Let’s go Barbie

with Joanna Weintritt

15:00–15:45

Hip Hop Time

with Helen Martin

16:00–16:45

RockBox® Fitness

with Jade Hendon and Sharon Clifton

17:00–17:45

Dancehall Divas

with Tara Fraser

18:00–18:45

RUMBALATINA

with Jeff Davila and Tori Lynch (Aerolatino®)

Friday 3rd Nov

Studio 4 (Upstairs)

10:00–10:45

KONGA®

with Amy Bobbins

11:00–11:45

Raggaton®

with Robert Sharpe

12:00–12:45

Michael King

SPINEFITTER Class by SISSEL®

13:00–13:45

Simply Mobilise and Stretch

with Rachel Webb

14:00–14:45

Rock Chicks® Blast

with Caroline Ash and Eileen Dixon

15:00–15:45

Beauty Barre®

with Nikkie Riozzi

16:00–16:45

Michael King

SPINEFITTER Class by SISSEL®

17:00–17:45

Trigger Point Pilates®

Wall to Floor with Lydia Campbell

18:00–18:45

NR-CHI Reiki

Healing and Sound Bath with Sonique Smith

Friday 3rd Nov

Squash Court

 

14:00–14:45

Meggaball®

with Winston Allen

15:00–15:45

Meggaball®

with Winston Allen

16:00–16:45

Mace Training

with Robert Sharpe

17:00–17:45

Mace Training

with Robert Sharpe

18:00–18:45

Let’s Stretch and Relax

with Suzie Hopkins

Saturday 4th Nov

Pool Aqua Camp

08:15–09:00

AquaFloat®

with Sunny Singh

09:15–10:00

AquaFloat®

with Sunny Singh

10:15–11:00

Aqua High Intensity

Interval Training AHIIT

11:15–12:00

Hydropole® – Aquatic Pole

workout with Nataliya Graham

12:15–13:00

Aqua Rez®

Equipment Functional Aqua

13:15–14:00

Aqua Zumba

 

14:15–15:00

Hydrofighter®

Combos & Drills – Water Fitness Team

15:15–16:00

Hydrorider® Aqua Cycling

with Ryan Graham

16:15–17:00

AQUA FUSION Party Time

with The Water Fitness Team

Saturday 4th Nov

Sports Hall

08:15–09:00

Yoga – Yoga Euphoria®

with Stuart Pilkington

09:15–10:00

Trigger Point Pilates® Flow

Bodywork with Lydia Campbell

10:15–11:00

Panache® “Paramount”

with Barry Kinder

11:15–12:00

POUND® – Rockout Workout

with Jess McKee and Kylie Gracey-Bond

12:15–13:00

Tribe All Fitness

with Amy Bobbins

13:15–14:00

House Party!

with Nikkie Riozzi

14:15–15:00

BollyWood Magic – Bhangra Time

with Sunny Singh

15:15–16:00

Clubbercise® with Drums

with Sonique Smith

16:15–17:00

POP Beach Party – Tikki Time

Join Dominique Parlett of Warriors®

Saturday 4th Nov

Studio 1

08:15–09:00

Aerolatino Step

with Jeff Davila

09:15–10:00

Step to the Rhythm

with Scott Miller

10:15–11:00

Step Around Forever

with step master Steve Watson

11:15–12:00

Broadway Boogie

with Steph Smith

12:15–13:00

Kinky Boots

with Glyn Page

13:15–14:00

Lift Up and Energise

with Zoe McNulty

14:15–15:00

Chair Sass

with Barry Kinder (Panache®)

15:15–16:00

Step Party Time

with David Muir

16:15–17:00

MK Pilates® Fusion

with Michael King

Saturday 4th Nov

Studio 2

 

09:15–10:00

Hawaii Five-Oh-My-God

with Ross Philipson

10:15–11:00

Vibe® Cycle Morning Welcome

with the Vibe Team

11:15–12:00

Vibe® Power Ride For All

with Delvin Clarke and Vibe Cycle Team

12:15–13:00

Simply Vibe® Experience

with Delvin Clarke and Vibe Cycle Team

14:15–15:00

Cycle Rave

with Anoushka Moore

16:15–17:00

A Fairytale Ride

with Anoushka Moore & Ross Phillipson

Saturday 4th Nov

Studio 3

08:15–09:00

Cardio Combat®

with Helen Hawkins-Riozzi

09:15–10:00

MK® Latin Barre on the Chair

with Michael King

10:15–11:00

Divafit® Fit ‘n’ Sensuality

with mama Tara Fraser

11:15–12:00

Meggaball®

with Winston Allen

12:15–13:00

Meggaball®

with Winston Allen

13:15–14:00

BodyWork on the FitBall®

with Vikki Gamblen

14:15–15:00

Aerolatino®

with Jeff Davila and Tori Lynch

15:15–16:00

Silent Energy Flow Immersion

with Vanessa Robbins-Tyers

16:15–17:00

Pure Stretch

with Scott Miller

Saturday 4th Nov

Studio 4 (Upstairs)

08:15–09:00

Power Pilates & Flow®

with Ellen Saunders

09:15–10:00

RockBox® Fitness

with Jade Hendon and Sharon Clifton

10:15–11:00

Ragga Time

with Helen Martin

11:15–12:00

Michael King

SPINEFITTER Class by SISSEL®

12:15–13:00

Michael King

SPINEFITTER Class by SISSEL®

13:15–14:00

Latin Funk

with Lady Kat Smith

14:15–15:00

TPP Rollers Bodywork

with Caroline Ash

15:15–16:00

Michael King

SPINEFITTER Class by SISSEL®

16:15–17:00

TPP Love Me Calm Your Body

with Lydia Campbell

Saturday 4th Nov

SQuash Court

08:15–09:00

Simply Mobilise and Stretch

with new presenter Rachel Webb

09:15–10:00

Mace, Mind and Body (Yoga/Tai Chi)

with Robert Sharpe

10:15–11:00

Mace, Mind and Body (Yoga/Tai Chi)

with Robert Sharpe

11:15–12:00

Pulseroll® Good Vibrations

with Carroll Locke

12:15–13:00

TPP Pilates on balls

with Vanessa Robbins Tyers

13:15–14:00

Empowered Goddess

with Joanna Weintritt

14:15–15:00

Mace, Mind and Body (Yoga/Tai Chi)

with Robert Sharpe

15:15–16:00

Mace, Mind and Body (Yoga/Tai Chi)

with Robert Sharpe

16:15–17:00

Pulseroll® Good Vibrations

with Carroll Locke

Saturday 4th Nov

Harrison’s Bar

 

09:15–10:00

Face Fitness

with Nataliya Graham

10:15–11:00

Butts, Gutts and Bands

with Suzie Hopkins

20:30 Onwards

FitCamps Awards and Tikki Bar Party

Come in Hawaiian shirts, sarongs to hula

Sunday 5th Nov

Pool Aqua Focus

 

10:00–10:45

Hydro Due Team Teach

with the HydroFitness Team

11:00–11:45

Aqua 3

Different Water Depths with the team

09:00–16:00

Aqua Instructor Course (Extra cost)

Shallow & Deep Water training with WaterFitnessUK

Sunday 5th Nov

Sports Hall

09:00–09:45

Funky Step

with Dominique Parlett of Warriors®

10:00–10:45

Meggaball®

with Winston Squires

11:00–11:45

Panache® “Paramount”

with Barry Kinder

12:00–12:45

POUND® Unplugged

with Jess McKee and Kylie Gracey Bond

Sunday 5th Nov

Studio 1

 

09:00–09:45

Jagua

with Amy Bobbins

10:00–10:45

Let’s be the ‘X Factor’

Danceography with Zoe McNulty

11:00–11:45

Aerolatino®

with Jeff Davila and Tori Lynch

12:00–12:45

Eastern Vibes Flow and Stretch

Relaxation with Sunny Singh and Vikki Gamblen

10:00–13:00

POUND® Unplugged Instructor Training (Extra cost)

with Jess McKee and Kylie Gracey-Bond

Sunday 5th Nov

Studio 2

10:00–10:45

CYCLE – Soulful Sunday

with Anoushka Moore

Sunday 5th Nov

Studio 3

 

09:00–09:45

Silent Energy Flow Immersion

with Vanessa Robbins-Tyers

10:00–10:45

Hip Hop Time

with Helen Martin

11:00–11:45

Pilates Rejuvenation

with Carroll Locke

12:00–12:45

Michael King

SPINEFITTER Class by SISSEL®

13:00–17:00

Extra Cost: Book direct SISSEL® Training

with Michael King

Sunday 5th Nov

Studio 4 (Upstairs)

09:00–09:45

Michael King

SPINEFITTER Class by SISSEL®

10:00–10:45

TPP Rollers Bodywork

with Caroline Ash

11:00–11:45

TPP Fascia Mobility – Gliders to balls

with Eileen Dixon

12:00–12:45

NR-CHI Reiki Healing and Sound Bath

with Sonique Smith

Sunday 5th Nov

Harrison’s Bar

09:00–09:45

Aqua Instructor Training

Shallow & Deep Water (Water Fitness UK)

10:00–10:45

POUND® Unplugged Instructor Training

with Jess McKee and Kylie Gracey-Bond